Babka lancetowata to bylina z rodziny babkowatych. Jest gatunkiem kosmopolitycznym, co oznacza jej bardzo szeroki zasięg geograficzny. Powszechnie występuje w naszym kraju w stanie dzikim. Porasta głównie łąki, miedze lub pastwiska, zarówno na nizinach oraz w niższych partiach gór.
Jednak dzięki dużej zdolności do przystosowywania się i wytrzymałości, może też zadomowić się w bardziej zurbanizowanych, niesprzyjających terenach. Spośród roślin ze swojej rodziny, to właśnie babka lancetowata poszukiwana jest ze względu na wysoką zawartość czynnych, leczniczych substancji. Preparaty na jej bazie stosowane są w dwojaki sposób.
Zewnętrznie przede wszystkim w postaci okładów łagodzących lekkie oparzenia, skaleczenia i przyspieszających gojenie się ran. Wewnętrznie zażywana jest przez wzgląd na jej działanie wykrztuśne oraz przeciwzapalne. Zalecana jest przy stanach zapalnych jamy ustnej , a także nieżytach górnych dróg oddechowych. Zmniejsza przekrwienie błon śluzowych i nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych. Z drugiej strony niweluje uczucie suchości gardła i chrypkę u osób pracujących głosem.